לדעת לקרוא נכון את המידע שעל גבי אריזות אוכל לכלבים

לדעת לקרוא נכון את המידע שעל גבי אריזות אוכל לכלבים

13 במאי 2018 0 By superdogadm

יש כל כך הרבה סוגים ומותגים של אוכל לכלבים ולעתים הבחירה היא אתגר של ממש. יש אוכל לגורי כלבים, יש אוכל לכלבים בוגרים, יש אוכל לגזעים קטנים, ואוכל לגזעים גדולים. יש אוכל ייעודי לכלבות בהריון, יש אוכל שמתאים לכלבים עם בעיות במפרקים, יש אוכל לכלבים מזדקנים וכזה שמתאים לכלבים עם בעיות בשיניים ובחניכיים. יש אוכל רטוב, יש אוכל יבש, יש חטיפים ויש פינוקים – איך נדע להתאים לכלב שלנו את האוכל מכל המבחר העצום הזה?

התשובה מאוד פשוטה: לומדים לקרוא את המידע שעל גבי אריזות האוכל לכלבים.

איך עושים את זה?

הנה כמה נקודות למחשבה.

קריאת המידע שעל גבי אריזות האוכל היא אחת השיטות הטובות והבטוחות לקביעת איכות האוכל. אחריות היצרן וניתוח מרכיבי האוכל – החלבונים, השומן והסיבים התזונתיים המצוינים על גבי המארזים הם חיוניים וכך גם המלצות היצרן בנוגע לכמויות.

בדקו את המרכיבים, הם יחשפו בפניכם את התמונה האמתית והשלמה. יש להבין, מרבית חיות המחמד לא צריכות אוכל מיוחד במינו, הן זקוקות לאוכל ממותג איכותי המותאם להן, לצרכים ולנתונים הייחודיים שלהן. ועל ידי הבנת המידע שעל גבי האריזות אפשר לצמצם אפשרויות ולהתאים די בקלות את סוג האוכל לכלב שלכם.

מחירי מזון לכלבים

בעניין המחיר עלינו לבחון את עלות האוכל פר קילוגרם ולהשוות בין המותגים השונים. באופן כללי ניתן לומר שעל פי רוב אוכל יבש הוא זול יותר, וככל ששק האוכל יהיה גדול יותר, כך ירד המחיר פר קילוגרם. אך חשוב לזכור שאם קונים אוכל שאינו איכותי ואינו כולל את כל הרכיבים התזונתיים להם זקוק הכלב, הוא יטה לאכול יותר, ואז אין ממש משמעות לחישוב והשוואת הקילוגרמים. אז כאשר אתם מסתכלים על המחיר ומשווים חשוב להשוות בין סוגי אוכל לכלבים ממותגים איכותיים!!!. כי ייתכן ותבחרו במותג זול, אך מאחר והכלב לא יקבל את כל מה שהוא זקוק לו הוא ירצה לאכול יותר ואז המחיר כבר לא כל כך אטרקטיבי.

שיעור הנוזלים באוכל לכלבים

חלק זה אמנם מאתגר קצת מתמטית אך חשוב להבין אותו כי לאוכל לכלבים יש רמות שונות של לחות. שימורי מזון לכלבים יכולים להכיל עד כ-80% נוזלים בעוד שאוכל יבש יכול להגיע ל-6%. רמת הלחות באוכל חשובה מאוד, כי כאשר אנחנו מחשבים ומשווים בין סוגי אוכלים שונים, אז אנחנו משווים לפי קילו. וכאשר רוכשים מזון שמכיל 80% נוזלים, אז למעשה קנינו רק 20% אוכל. כלומר הכלב צורך מזון יקר יותר.

הכירו את רכיבי האוכל לכלבים

כל יצרן של מזון לכלבים מחויב לציין את הרכיבים הנוכחים במזון. הרכיבים ירשמו בדרך כלל על פי סדר המשקל, וזה למעשה כלי שיכול לעזור לנו לקבוע את איכות האוכל. עם קצת ידע על מרכיבים, כל אחד יכול לבחור בצורה טובה יותר את סוג המזון לכלב שלו. חשוב להיזהר ולזהות טקטיקות הטעיה של יצרנים. כך למשל, יש יצרנים ש"שוברים" מרכיב אחד לכדי כמה מרכיבים קטנים כדי שיוכלו לציין את הרכיבים הפחות רצויים בתחתית הרשימה, שם רשומים הרכיבים שמשקלם הוא הקטן ביותר. לדוגמה: ייתכן ותראו רשימה מעין זו: עוף, חיטה, סובין, קמח חיטה, תירס, גלוטן תירס.

במקרה כזה למעשה יש לנו לא מעט תירס באוכל, וזאת למרות שהוא מופרד לכל מיני רכיבים בשמות מעט שונים והוא גם נמצא בתחתית הרשימה. במקרה כזה נראה לנו שלא מדובר בכמויות גדולות, אולם חשוב לשים לזה ולא להתפתות להטעיות שכאלו. חשוב לקרוא על כל הרכיבים, להבין מה הם חומרים משמרים וכדי שלא תשברו את הראש הנה רשימה שיכולה לעזור לכם.

רכיבי בשר איכותיים: בשר נקי של עוף, בקר, טלה או הודו. בשר איכותי יכול לכלול את שרירי השלד, הלשון, הסרעפת, הלב, הוושט, השומן שמעל העור, גידים, עצבים וגם כלי דם. חשוב להישמר מתוצרי לוואי של בשר דוגמת: כבד, מוח, דם, עצם, בטן ומעיים. בעופות תוצרי הלוואי הבלתי רצויים הם: רגליים, לב, ריאות, כבד, מעיים וכליות.

דגים: דגים הם אוכל נהדר לכלבים, רק צריך לוודא שאין עצמות ואין יותר מדי שמן באוכל.

כדי להימנע מאוכל לכלבים שעשיר בתוצרי לוואי של תירס, אך כמות מסוימת של תירס היא בסדר גמור.

שימו לב:

BHA – חומר משמר, לכן אנחנו רוצים כמה שפחות ממנו.

Ethoxyquin – חומר משמר כימי שמונע התקלקלות מזון, לכן גם ממנו אנחנו רוצים כמה שפחות.

טוקופרולים – זה הוא חומר טבעי משמר שהוא בעצם ויטמין E, לכן נשמח למצוא אותו על גבי האריזה של האוכל.

תקני AAFCO – מעיד על עמידה בתקנים האמריקנים לאוכל לחיות מחמד. אם רואים אותו סימן שהאוכל עומד בסטנדרטים גבוהים.

ההמלצות על מינונים שעל גבי אריזות המזון לכלבים

על גבי כל מארזי האוכל תמצאו המלצות על מינוני האכלה. אלו הם הנחיות כלליות המבוססות על השלב ההתפתחותי של הכלב ומשקלו. אלו הם הנחיות מאוד כלליות, כאמור. לכל כלב יש את רמת האקטיביות שלו, את המטבוליזם שלו, את הסביבה הייחודית שבה הוא גדל וכן תכונות פיזיולוגיות ייחודיות. בנוסף, יש לנו משתנים נוספים כגון: גיל, סוג הגזע ומחלות. על כן, יש להבין שההמלצות הן רק נקודה להתחיל ממנה.

את המינונים יש להתאים לרעב של הכלב, למצבו הבריאותי וכן למשקל שלו ולרמת הפעילות שלו. כלב פעיל יכול לאכול קצת יותר מכלב שאוהב להעביר את ימיו על השטיח. וכלב שסובל מעודף משקל, צריך לקבל פחות אוכל. כלומר חייבים להפעיל גם שיקול דעתו ומומלץ אף להתייעץ עם הווטרינר שלכם באשר למינונים ולתכיפויו