למה מזון איכותי כל כך חשוב לבריאות הכלב?

למה מזון איכותי כל כך חשוב לבריאות הכלב?

23 באוקטובר 2018 0 By superdogadm

לעתים אנחנו יכולים להיות בטוחים שהכלב שלנו בריא ושמח, אך למעשה הוא לא בקו הבריאות כפי שנדמה לנו. זה קורה לרבים מבעלי הכלבים, מאחר ולצערנו כלבים עדיין לא יודעים לדבר. גם יש להם סיבולת די טובה לכאב. הם לא מראים לנו תמיד כיצד הם באמת חשים, אבל ייתכן מאוד וכשאר ניקח את הכלב לוטרינר, אפילו לבדיקה שטחית וקצרה, הוא יגלה לנו שבעצם הכלב שלנו חולה.

אנחנו לא אחת טועים בניתוח ההתנהגות של הכלבים שלנו, היא נראית לנו בדרך כלל התנהגות טבעית. אבל יש כמה סימנים שצריכים להדליק נורות אדומות בקרב כל בעלי הכלבים, ואין זה משנה אם הכלב עדיין מכשכש בזנבו ושמח לראותנו.

פרווה שמנונית או פרווה שמדיפה ריח רע, הקאות, השמנה, הצטברות מהירה של פלאק בשיניים, עיניים שזזות בקצב טורדני, היפראקטיביות, גירודים חוזרים ונשנים, גירודים באוזניים, לעיסת כפות הידיים, נשירה מתמשכת, ריח רע מהפה וכן בעיות באזור האנאלי.

חלק מהתסמינים שמנינו כאן מתרחשים בצורה כזו או אחרת גם בכלבים בריאים, אבל כאשר תסמינים אלו חוזרים תדיר, עלינו לסור מיד אל הוטרינר ולבדוק את מקור הבעיה, כדי למנוע ממנה מלהחמיר.

אוכל לכלבים ובריאות – יש קשר?

מזון לכלבים הוא חיוני לבריאות הכלב, ממש כשם מזון חשוב לבריאותנו, בני האדם. דרך המזון הכלב מקבל כל מה שהוא צריך, החל מאנרגיה שתאפשר לו להמשיך לרוץ אחרי הזנב של עצמו ואחרי החתולים הסוררים ברחוב ועד לרכיבים מזינים שמסייעים בבניית רקמות, שרירים ותאים.

מעט מדי או יותר מדי מרכיבים תזונתיים אלו עלולים לסכן את בריאות הכלב, כמו גם מתן אוכל לא בריא או לא מתאים.

מגור ועד לכלב המבוגר, זה התפריט התזונתי שיקבע את איכות והאורך החיים של הכלב שלכם. ואם לומר את האמת, יש לא מעטים ממותגי המזון שפשוט לא עומדים בקריטריונים של תזונה נכונה ובריאה לכלבים.

אנחנו, בעלי הכלבים, יודעים באופן כמעט אינסטינקטיבי מה טוב לכלב שלנו – בשר איכותי, טרי וטעים, למשל. אך כלבים יכולים גם לאכול גם פירות, עשבים וירקות. כל אלו הם מזונות טבעיים ובריאים בדרך כלל. זה כנראה האוכל שהכלב שלנו היה אוכל לו היה חי בטבע.

אנחנו גם יודעים אילו מזונות לא טובים לנו, בני האנוש. לדוגמה, אנחנו יודעים שצריך להימנע מאוכל ממולח, ממותק, עשיר בשומנים או בחומרים משמרים לא טבעיים. ואותם כללים, אין זה מפתיע, נכונים גם לכלב שלנו.

עם זאת, אם תתבוננו במארזי מזון לכלבים ותקראו את הרכיבים באותיות הקטנות תגלו שהמזון עמוס ברכיבים לא בריאים ורחוקים מרחק רב מהתפריט הטבעי של הכלב.

למה זה קורה?

כי כנראה שחברות אלו, שמייצרות מזון ירוד לכלבים, מתעניינות יותר ברווחים שלהן ופחות ברווחה ובבריאות של הכלבים שלנו. זה הכל עניין של סדרי עדיפויות בחיים.

בפועל, לייצר מזון לכלבים ממקורות איכותיים פירושו להשקיע יותר כסף באוכל ואולי להרוויח פחות. אז חברות מזון רבות מעדיפות להכניס לאוכל של הכלבים שלנו רכיבים זולים ותחליפים במקום מזון איכותי. או אז מתחילה שרשרת שלמה של טעויות. זה מתחיל מרכיבים ירודים, ממשיך בהוספת חומרי טעם וריח כי לאוכל אין ריח טוב ומגרה, וכן בהוספת מינרלים וויטמינים כי האוכל לא מזין דיו ומסתיים עם הוספת מלחים, סוכרים, חומרים משמרים, שומנים וחומרים מלאכותיים נוספים כגון תוספי טעם וצבע – כדי שבעלי הכלבים יחשבו שיש כאן מזון סביר.

וכאשר רוכשים על בסיס קבוע מזון כזה רעוע, הדרך למחלות היא קצרה מאוד. זו גם הסיבה שבעטיה יש קשר הדוק בין תזונה נכונה לבין בריאות.

חיטה נחשבת אולי לחומר המילוי השכיח ביותר במזון ירוד לכלבים, וכלבים בהחלט יכולים לספוג כמות מסוימת של חיטה ובלבד שהיא באמת קטנה יחסית. יצרני מזון רבים יודעים שלקוחותיהם לא אוהבים לראות ברכיבים את המילה חיטה ולכן הם מכבסים מילים וכותבים במקום חיטה – דגנים. דגנים נשמעים הרבה יותר בריאים בתודעה האנושית.

כלבים זקוקים לכמות הולמת של חלבונים במזון שלהם וחשוב שמקור החלבונים הללו יגיע מן החי. אך אפשר לזהות על מארזי מזון לכלבים רבים רכיבים כגון: חלבון תירס, חלבון אפונה או חלבון סויה. אלו הם מקורות זולים הרבה יותר לחלבון והרבה יותר קשים לעיכול אצל כלבים. מקורות שכאלו עלולים לגרום מחלות, אז וודאו שהחלבונים באוכל של הכלבים שלכם מגיעים ממקורות איכותיים מן החי.

הגרוע מכל הוא השימוש המוגבר בתוספי טעם וריח מלאכותיים במזון לכלבים. אלו, כך הוכיחו מחקרים רבים, הם המקור לבעיות התנהגותיות בקרב כלבים ואפילו יכולים לגרום לסוגים שונים של סרטן.

אז אם הבריאות של הכלב שלכם חשובה לכם, הקדישו זמן וקראו את שכתוב על המארזים והתאימו לכלב שלכם מזון איכותי, מזין וכזה שגם טעים לכלב. אל תשכחו, העיקר זה הבריאות!