חטיפים לכלבים: איך? כמה? ומתי?

חטיפים לכלבים: איך? כמה? ומתי?

6 ביוני 2019 0 By superdogadm

זה כנראה חזק מאתנו. קשה לנו שלא ליחס תכונות אנושיות לחברים הכי טובים שלנו, הכלבים. אנחנו מבלים איתם הרבה שעות, מטפחים אותם, מטפלים בהם, יוצאים איתם לשחק, מדברים איתם, בוכים איתם, חולקים איתם את הסודות הכי כמוסים, משלמים לדוג-סיטר כאשר אנחנו נוסעים לחופשה וכן, אנחנו גם נותנים חטיפים לכלבים כדי לפנק אותם.

תעשיית החטיפים לכלבים במגמת עליה עולמית

תעשיית החטיפים לכלבים נמצאת בתנופה, היא גדלה בקצב מסחרר ונראה שכולם היום נותנים חטיפים לכלבים. לפי מחקרים שנערכו ממש לאחרונה עולה כי האמריקאים משקיעים בין 3 מיליארד ל-4 מיליארד דולרים מדי שנה בחטיפים לכלבים. והטרנד הזה לא מתרחש אך ורק בארצות הברית, שיעור הרוכשים חטיפים לכלבים עולה בהתמדה גם במזרח אירופה ובדרום אמריקה, שם זיהו עליה של 15% ברכישות חטיפים לכלבים בשנים האחרונות.

חטיפים לכלבים להעצמת הקשר ולחיזוקים חיוביים

בוודאי שמעתם, ראיתם או קראתם מומחים רבים מספרים על כך שמתן חטיפים לכלבים הוא יעיל בעת אילוף כלבים. זה הוא חיזוק חיובי שמעודד התנהגויות רצויות והדרך שלנו, בני האדם, לומר לכלב "אתה כלב טוב", "כל הכבוד" בשפה שהוא אוהב ומבין – אוכל. חטיפים לכלבים הם לא רק אמצעי לחיזוק התנהגויות טובות, הם גם חלק מהתקשרות שלנו עם הכלב שלנו, ואחת מהדרכים שלנו להראות אהבתנו לכלב.

חטיפים לכלבים להעצמת הקשר ולחיזוקים חיוביים

מתי כדאי לתת לכלב חטיף?

חטיפים לכלבים יכולים להיות תוספת נחמדה לשגרה, אך חשוב שהם יינתנו במידה קטנה ולא יפרו את האיזון התזונתי של הכלב. עודף חטיפים יכול לגרום לבעיות השמנה, לבעיות במפרקים ולבעיות בקיבה ובמעיים. לכן, חשוב לבחור נכון את העיתוי למתן חטיפים לכלב ולא להגזים בכמויות.

 • מתן חטיפים בעת אילוף או אימון – כפי שציינו, מתן חטיף לכלב בעת אימון או אילוף הוא בסדר גמור, זה חיזוק חיובי מקובל. יחד עם זאת, חשוב לא להפריז ולבחור חטיפים בעלי ערך קלורי נמוך. את החטיפים יש לתת מיד לאחר שהכלב מבצע תרגיל ראוי להערכה. החיזוק החיובי חייב, אפוא, לבוא מיד לאחר ביצוע ההתנהגות הרצויה כדי ליצור התניה נכונה.
 • מתן חטיפים בשגרה – אם רוצים לשלב חטיפים בשגרת השבוע של הכלב, למשל פעם בשבוע שני חטיפים, אז כדאי מאוד לתת לכלב חטיפים באופן רנדומלי. כך שהכלב לא יפתח צפייה לקביעות בתזמון מתן החטיפים והם יהיו בגדר הפתעה בלתי צפויה.
 • במצבים קיצוניים של פחד וחרדה – זיקוקים רועשים ביום העצמאות, החלמה מניתוח, ברקים ורעמים חזקים, אזעקות צבע אדום, רעד ופחד במרפאה הווטרינרית  או אצל ספר הכלבים – אל הם מצבים יחסית נדירים בחיי כלבים, לכן במצבים כאלו אפשר לנסות להרגיע את הכלב בליטופים, עם חום ואהבה ולשלב איזה חטיף קטן שירגיע את הפחד בסיטואציות אלו.
 • חטיפים לכלבים רגועים – חשוב מאוד להקפיד לתת חטיפים לכלב אך ורק כאשר הוא רגוע. אסור לתת חטיפים לכלבים כשהם קופצניים, מזיקים לרהטי הבית, נושכים או נובחים ברעש מחריש אוזניים. זה עלול לחזק את ההתנהגויות הבלתי רצויות הללו.
 • במצבים חדשים הדורשים הסתגלות – מצבים חדשים שעלולים לגרום לבלבול יכולים גם הם להיות סיבה טובה למתן חטיפים לכלב. כך למשל, אם עוברים דירה למקום חדש הדורש הסתגלות מהכלב, אפשר לתת לו חטיף. אם מכירים לכלב דוג-סיטר חדש או דוג-ווקר חדש, אפשר במהלך ההיכרות לאפשר לדוג-סיטר החדש לתת לכלב איזה חטיף, שיעודד התקשרות חיובית ראשונית. גם אם רוצים להכיר לכלב חבר חדש, כלב אחר, ורוצים לעודד התקשרות חיובית ביניהם, אפשר לתת לשניהם חטיף או שניים, כך שירגישו שהם נפגשו והכירו בנסיבות נעימות וטעימות.

לסיום, כמה טיפים לבחירה נכונה של חטיפים לכלבים:

 • רכוש חטיפים המכילים כמות גדולה של בשר, וכדאי שהבשר יהיה טרי ואיכותי.
 • חפשו חטיפים לכלבים בעלי כושר התעכלות גבוה, שלא יעכבו את המטבוליזם הטבעי של הכלב ויגרמו להשמנת יתר.
 • אם הכלב שלכם רגיש לחלבון, חפשו חטיפים היפואלרגניים.
 • הימנעו מחטיפים עתירי חומרי טעם וריח מלאכותיים, צבעי מאכל או חומרים משמרים.
 • רכוש חטיפים דלים בסוכרים ובמלחים.
 • חפשו חטיפים המומלצים על ידי וטרינרים.
 • הימנעו מרכישת חטיפים הכוללים דגנים וגלוטן עד כמה שניתן.
 • חפשו חטיפים המכילים אומגה 3 ואומגה 6.

לבריאות!